Muzyka Serc
poland germany united kingdom cech
wspolpraca
Strona internetowa została zrealizowana przy wsparciu udzielonym przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię ze środków mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Norweskiego mechanizmu Finansowego oraz budżetu Rzeczpospolitej Polskiej w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych.
Komponent "Demokracja i Społeczeństwo Obywatelskie"
Z Tadeuszem "Errollem" Kosińskim
img

Z Tadeuszem Kosińskim odbyły się trzy spotkania w Jeleniej Górze - Cieplicach, Szklarskiej Porębie i Karpaczu. Bohater wieczorów wykonał kilka standardów jazzowych. zaakompaniował swojej uczennicy, wokalistce i wraz ze mną (Andrzej Gniewek - skrzypce) wykonaliśmy kolejne standardy.
Gościem a jednocześnie prowadzącym i przedstawiającym "ERROLLA" był przyjaciel i miłośnik jazzu Mariusz Młyńczak:

Tadeusz "Erroll" Kosiński ( pianista, aranżer, kompozytor, organizator kultury, uosobienie jazzu)

Jak ukształtował się wybitny człowiek? To pytanie niemożliwe do wyjaśnienia. Można tylko prześliznąć się po wybranych chwilach jego życia i rzucić trochę światłą na zdarzenia, które go kształtują. Oto kilka z nich:
Urodzony i wychowany Za Bugiem. Tam zdobył kulturę, wiedzę i coś jeszcze: konstrukcję wewnętrzną pozwalającą otwarcie patrzeć na świat. Gry na fortepianie nauczyła go mama (pianistka po Konserwatorium Lwowskim).
Gruntowne wykształcenie muzyczne zdobył u profesorów muzyki: Jerzego Żurawlewa (twórcy Konkursu Chopinowskiego) i Jana Bieleckiego. Nauczyli go techniki i kultury muzycznej, a jego otwarta dusza kazała mu pójść drogą na przełaj, czyli w stronę awangardy muzycznej jakim był w okresie powojennym jazz.
W 1956 roku na fali odwilży kulturowej i politycznej mocniej zbliżył się w stronę muzyki jazzowej i w 1957 roku uczestniczył w II Międzynarodowym Festiwalu Jazzowym w Sopocie, jako lider Śląskiego Jazz Clubu.
Z kim wtedy tworzył? Łatwiej byłoby wymienić z kim z grona najwybitniejszych polskiego jazzu nie współpracował. Kilka najważniejszych postaci to: Urszula Dudziak, Jan Ptaszyn Wróblewski, Zbigniew Namysłowski, Adam Makowicz.
Akompaniował znanym artystom estrady lat 60- i 70- tych, m.in. Ludwikowi Sempolińskiemu, Adolfowi Dymszy, Marii Koterbskiej. Stworzył i opracował
31 koncertów i programów estradowych (w tym musical) na zlecenie różnych instytucji artystycznych. Brał udział w filmach np. : "Nikt nie woła","Tarpany" - Kazimierza Kutza , "Jak być kochaną" - Wojciecha Jerzego Hasa.

Obecnie jest mieszkańcem Jeleniej Góry i aktywnie działa w sferze muzyki jazzowej. Jest twórcą największego projektu muzyki jazzowej w Jeleniej Górze tzn. Krokus Jazz Festiwal. To corocznie odbywający się konkurs młodych muzyków jazzowych o nagrodę "Złotego Krokusa" oraz festiwal gwiazd polskiego i zagranicznego jazzu. To jego zasługą jest, że już od blisko 10 lat każdej jesieni gościmy w Jeleniej Górze muzyczne postacie, w ramach tego festiwalu, z "najwyższej półki".
Jeżeli fundamentami kultury społeczności lokalnych są poszczególni ludzie, obdarzeni indywidualnością twórczą, to właśnie jednym z takich ludzi jest Tadeusz Erroll Kosiński.

Tadeusz "ERROLL" Kosiński odszedł od nas 20 VIII 2012 r. Muzyka była Jego życiem.
Tadeusz,

D Z I Ę K U J E M Y



Krokus Jazz Festiwal przyjął imię swojego założyciela (od edycji 2013).